HUNGI VIGADÓ
Az európai hírű és nagy múltú történelmi műemlék épület Szeged belvárosában, Magyarország második legnagyobb folyója, a Tisza partján található. Az épületet egyik oldaláról a folyó menti sétány, másik oldaláról a város főútvonala határolja.
Műemléki védettségű épület
Története
Kass Szálló, Régi Hungária
1897-ben vásárolta meg a Belváros szívében a Stefánián álló telket Kass János szegedi vendéglős. A Tisza-part ekkor még rendezetlen, pocsolyás, nádassal borított terület volt. 1898-ra felépült (Steinhardt Antal tervei szerint) a Kass-kávéház, más néven Kass-Vigadó, de még nem a mai formájában. Üzemelt benne egy kávéház, büfé, étterem, „játéktermek”, két hangversenyterem, és itt székelt néhány helyi polgáregylet is.

1914-ben Kass János a kor igényeinek maximálisan megfelelő, hatalmas szálloda kialakítását tervezte a kávéházi rész fölött. A Kass-Kávéház a századelőn a szegediek egyik legkedveltebb szórakozóhelye volt, a társasági élet egyik központja, az I. világháború azonban érezhetően visszavetette a forgalmat, így Kass János 1915 őszén, eredeti terveivel ellenkezően bezárta a kávéházat, hogy az ne termeljen több veszteséget, és megkezdte az átalakítási munkálatokat. Az új szálló egy év múlva, 1916 őszén meg is nyílt, a kávéház pedig ezután Kis Kass néven üzemelt tovább, bár a városlakók gyakran csak Bohémtanyaként emlegették.
A két világháború között újra a szegedi kulturális (és éjszakai) élet egyik központja lett a kávéház, itt alakult meg a Szegedi Fészek, a helyi írók, költők és művészek klubja, aminek eredményeképp a helyi értelmiség találkozóhelye lett a Kass. Mellettük olyan prominens vendégek is megfordultak itt, mint Ady Endre, Juhász Gyula, Bródy Sándor és Bartók Béla.
1928-ban Kass János elhunyt, az egész város gyászolta. A szállót ezután fia, ifj. Kass János vette át. Az I. világháborút követő gazdasági válság azonban alapjaiban rendítette meg a szálló egészének működését: a harmincas évek elején egyre nagyobb deficittel járt a működés, ami végül az épület bezárását, az alkalmazottak elbocsátását, valamint az ingóságok, sőt magának az épületnek az elárverezését eredményezte.

Az épület új tulajdonosa egy, a működtetésre alakult részvénytársaság lett, amely kisebb felújítási munkálatokat követően 1934-ben újra megnyitotta az épületet. Ifj. Kass János azonban nem engedélyezte a Kass név használatát, így a szálló a Hungária nevet kapta. A harmincas évek végéig fokozatosan bővült a kínálat: bridzs-szalon nyílt, majd egy bár és éjjeli lokál; rendszeresen tartottak zenés esteket, az étterem mellett pedig kialakítottak egy halászcsárdát is. F: Bátyai Jenő – Bátyai Gitta: A Kass Szeged, 1998.)

1977-ben megnyitott a Tisza-parti új, ma is működő Szálló (Novotel Szálloda), így ezt a régi Hungáriát bezárták. Már akkor is időszerű volt már a felújítása, de sajnos évekig elhagyatottan csupán csak az idő vasfoga foglalkozott vele.
A bezárás után több cég tulajdonában is volt, különböző tervek készültek az épület hasznosítására (művelődési központ, vendégház, szálloda, irodaház, áruház stb.). Jelenleg a létesítmény a Questor csoport tulajdonában van. Az omladozó épület felújítását több lépésben végezték, megszépült a homlokzat, új födém került az épületre.
Napjaink:
A régi Hungária bérlését megtiszteltető és felelősségteljes lehetőségnek tartjuk, és célunk, hogy a mai kornak megfelelő, ugyanakkor az épület múltjához méltó tartalommal töltsük meg Szeged, eddig méltatlanul mellőzött épületét.
Jelenleg Szeged Vigadója, a Hungi egy olyan komplex létesítmény, amelyben helyet kapnak akusztikus koncertek és kortárs zenekarok, táncdalestek, divatbemutatók, színházi darabok.
Napközben a belvárosi irodák dolgozóinak közkedvelt ebédelőhelye, étlapunkon fiatalos, könnyed ételek kaptak helyet.
Kétheti rendszerességgel kínálunk programokat a Szegedi Tudományegyetemen tanuló külföldi, erasmus ösztöndíjas hallgatóinak. Havonta több alkalommal élőzenével szórakoztatjuk a táncolni vágyó közönséget, illetve havi kettő alkalommal a Közéleti Kávéházzal együttműködésben a régmúltat idéző esteket szervezünk a helyi nyugdíjas közösségnek.. A Kultúrkör Egyesülettel illetve a Konfuciusz Intézettel több szakmai napot is szerveztünk. A Nagyterem több száz fő befogadására, és magas színvonalú szórakoztatására alkalmas, így természetes, hogy például szilveszteri buli, farsangi bálok, gimnáziumok, cégek, és hivatalok ünnepségének ideális helyszíne. Az elmúlt félévben több céges projektnek (Budapest Bank, Vodafone Alapítvány, Pappas Autó Magyarország Kft., Rádió 88, Lapcom, GDF Suez Energia Magyarország Zrt, Naturtex Kft. stb) biztosítottunk helyszínt. Egy 2015-ös évi beruházás eredményeképpen 400 fő-ig tudunk megvalósítani étkezéssel együtt járó eseményeket.
Álmunk megvalósult, és hétköznap kávézóként, találkahelyként, koncerthelyszínként állunk a fiatalok, valamint a középkorosztály rendelkezésére, hogy újra átélhessék a sokuknak oly kedves emléket, mely a régi Hungáriához köti őket. Hétvégén a fiatalabb korosztálynak kedvezünk zenés esti szórakozóhelyként, így színesítjük Szeged kulturális életét.
A 2015-ös nyarat már teraszunkon, egyedi házi limonádékkal, jeges teákkal, koktélokkal köszöntöttük, amelyet az idei évben kisebb változtatások után vendégeink újra birtokba vettek. Terveink szerint az idei évben a teraszon nyújtott szolgáltatásinkat bővítjük egy látványgrill megépítésével, így egyedüliként a városban kihelyezett látványkonyhából szolgáljuk ki betérő vendégeinket.
A felújítások, átalakítások során folyamatos kapcsolatot tartottunk fent a Műemlék Hivatal szakembereivel.
Kiemelt hangsúlyt fektetünk a a helyi médiával való szoros együttműködésre. A Délmagyarország Napilappal, illetve Szeged és a térség vezető rádiójával, a Rádió 88-al egész éves megállapodást kötöttünk programjaink és eseményeink népszerűsítése érdekében.
A Stáb:
Fiatalos csapatunk folyamatos képzéseken (pálinkakurzus, borbemutató, értékesítési tréning, élelmiszeripari bemutatók, stb) vesz részt annak érdekében, hogy a lehető legmagasabb színvonalú szolgáltatást nyújtsuk.
A vendégekkel foglalkozó pultos és felszolgáló Kollégáink több nyelveken beszélnek, barista, mixer végzettséggel, több éves vendéglátásban szerzett gyakorlattal rendelkeznek. A „második sorban dolgozó” pohárszedők és konyhai kisegítők, ruhatárosok többségében a Szegedi Tudományegyetem hallgatói. Az irodai adminisztrációt és a rendezvények koordinálását 2 fő végzi.
A jövő:
Az épület ezernyi lehetőséget biztosít a fejlődésre, bővülésre. Elsődlegesnek tartjuk, hogy több területet nyissunk meg vendégeink számára. Ezt indokolja például, hogy nagy érdeklődés mutatkozik szezonálisan tavasztól őszig esküvői rendezvényekre, amelyeknek helyszínt a jelenlegi helyzetben, hétvégi napra nem tudunk biztosítani. (szombati napokon a belváros kedvelt szórakozóhelyeként 1000-1200 vendéget szolgálunk ki egy este folyamán)
Ősztől tavaszig pedig konferenciák, céges rendezvényeknek, tréningeknek adhat helyet tervezett rendezvénytermünk. Kalkulációnk alapján kihasználtsága kb. 70-80%-os lehetne.
